قالب وردپرس

 

در بخش سنسور ها در مدیریت هوشمند اهمیت سنسورها در کنترل هوشمند خانه و صنعت را بیان کردیم در این بخش هدف معرفی انواع مختلف سنسور ها و نوع کاربردهای مختلف آن ها میباشد.با مهمترین سنسور و کاربردی ترین آنها که تقریبا در تمام سیستم های هوشمند وجود دارد شروع میکنیم و آن سنسور دما است.

سنسور های تشخیص دما:

اندازه گیری درجه حرارت هوا گسترده ترین کاربرد را در سیستم هار HVAC دارد و لذا انواع مختلفی از سنسور ها برای این هدف تولید شده اند. سنسور های تشخیص درجه حرارت معمولا به صورت مقاومتی هستندو طریقه عملکرد آن نیز به صورت تغییر در مقاومت و در نتیجه تغییر در جریان گذری از آن دما را تشخیص میدهد و از دسته ی سنسورهای غیرفعال هستند.

یکی از معروف ترین سنسورPT است که PT100و PT1000 از این دسته هستند که با دقت بسیار بالا از 50- تا صدها درجه سانتیگراد را اندازه گیری میکند.این سنسور که از نوع سه سر و چهارسر در بازار یافت میشود که با اندازه گیری جریان عبوری دما مشخص میشود.لازم به ذکر است که سنسور در نوک آن تعبیه شده است و طول ان بسته به محل استفاده متغییر است.

 

برای مشاهده مشخصات دقیق و حدود قیمت آن ها کلیک کنید

ماهیت سنسورهایی دما یکیست ولی در قالب های مختلف برای جاهای مختلف مثلا غوطه ور در مایع و یا فضای بیرونی تعبیه شده است که بیشتر برای تنظیم نقطه ی ست پوینت دما براساس دمای بیرونی ساختمان و دمای رفت و برگشت آب در موتورخانه؛ توضیحات اضافه آن در این مقال نمیگنجد.

سنسور فشار:

سنسورهای فشار نیز در تهویه مطبوع کاربرد دارند که دارای فانوسک و یا دیافراگم هستند که با اندازه گیری مقدار جابه جایی نسبت به فشار مرجع که مبنا قرار گرفته شده است. برای تنظیم دریچه پشتی که مربوط به فشار منبع است را باز میگذارند تا با مبنا برابر شود. محل نصب سنسور باید حداقل دومتر با زمین فاصله داشته باشد و در برابر باد حفاظت شود.

سنسور اندازه گیری رطوبت:

این سنسور نیز در سیستم های کنترل تهویه هوشمند کاربرد دارد که عملکرد ان بدین صورت است که بر پایه یک لایه نازک مو شکل که بر اساس رطوبت گسترش میابد تهیه شده است.

دیدگاه ها بسته شده است