قالب وردپرس

سنسورها در لایه محیطی کنترل هوشمند

آخرین لایه اتوماسیون هوشمند خانگی و یا صنعتی محل قرارگیری سیستم های اندازه گیری و تجهیزات کنترل فرایند میباشد. سیستم های اندازه گیری شامل سنسورهای گوناگون جهت قرائت وضعیت فرایند در هر لحظه میباشند و به اشکال مختلف نصب میشوند.تجهیزات کنترلی بین سیستم های اندازه گیری و فرایند قرار میگیرند.

مراحل کنترلی در سیستم های صنعتی بسیار حساس تر و پیچیده تر از خانگی هستند و المان های بیشتری برای اندازه گیری آن ها وجود دارد در این مقاله سعی میشود تا حدودی سیستم کنترل اتوماسیون هوشمند را توضیح دهیم.معمولا این قسمت از سیستم خود به دو قسمت تقسیم میشود مرحله ابتدایی آن راه انداز تجهیز و یا Actuator و مرحله دوم شامل تجهیز کنترل کننده فرآیند می باشد.

 

 

رنج وسیعی از از سنسورها در این صنعت استفاده میشود.سنسور ابزاری برای تبدیل کمیت های فیزیکی موجود در فرآیند(دما،فشار،حرکت و..) به مقادیر الکتریکی بر حسب جریان،ولتاژ،مقاومت و یا کدهای دیجیتال میباشد تا بتوان در کنترل از آن ها استفاده کرد.

سنسورها شامل سه قسمت اصلی میباشند: المنت حساس که وظیفه تشخیص و اندازه گیری کمیت مورد نظر فیزیکی را دارد.ترانسدیوسر ابزار فعالی که وظیفه تولید سیگنال الکتریکی بر اساس تابعی از اطلاعات عنصر حساس را دارد.ترانسمیتر که وظیفه تولید سیگنال الکتریکی بر اساس استانداردهای مرجع به عنوان ورودی و خروجی برای واحد های کنترل قابل استفاده است.در اکثر سنسور ها این قطعات به صورت یک بسته در اختیار مصرف کنندگان قرار میگیرد ولیکن در برخی از سنسورها المنت حسگر مستقیم به کنترل کننده متصل میشود(مانند ترموکوپل). 

سنسورهای وضعیت به صورت دو حالته خاموش و روشن تولید میشوندکه ترموستات ها و سوئیچ های فشار و رطوبت از این نوع هستند.

سنسورهای فعال و غیرفعال:

سنسورهای آنالوگ به دو صورت فعال و غیرفعال تقسیم بندی مشوند که در نوع فعال خروجی سنسور جریان و یا ولتاژ به کنترلر ارسال میشود و در نوع غیر فعال با ارسال جریان به سنسور باید تغییرات را اندازه گیری کرد. به بیان دیگر در سنسور های فعال خود سنسور اطلاعات را ارسال میکند ولی در سنسور های غیر فعال باید از بیرون به کمک جریان از آن ها اطلاعات دریافت کنیم.

شرایط انتخاب سنسور و محل نصب درست آن ها برای دستیابی به عملکرد مورد نیاز از عوامل حساتی سیستم های کنترلی میباشد. شایع ترین علت خرابی سیستم های کنترلی مشکلات سنسور ها هستند. سنسورهای ارزان قیمت و بی کیفیت میتواند حتی در کوتاه مدت سبب هزینه های بیشتری برای سیستم شود.

دقت یک سنسور: دقت و صحت یک سنسور وابسته به دقت سنجش المنت حساس،حساسیت ارتباط و تعامل متغییر ها،ثبات، پسماند، نصب و استقرار و … میباشد.

سرعت پاسخ: سنسور باید دارای پاسخ به اندازه کافی سریع و دقیق نسبت به تغییرات داشته باشد و سیستم را با مشکل روبه رو نکند که از نظر سرعت کلیه سنسورهایی که در خانه هوشمند استفاده میشوند تقریبا باهم یکسان هستند ولی کیفیت کار متفاوتی را ارائه میدهند.

در ادامه انواع سنسورهارا برای استفاده صنعتی و خانگی در مقالات دیگر مطالعه کنید.

دیدگاه ها بسته شده است