قالب وردپرس

خانه ی هوشمند چیست؟

 

 

خانه و یا به طور کلی ساختمان هوشمند به ساختمانی گفته می‌شود که ساکنین آن امکان تنظیم و کنترل تجهیزات الکترونیکی منزل خود را از راه دور و نزدیک داشته باشند و ساختمان هوشمند در حقیقت به معنای ساختمانی است که توانایی اجرای فرامین را بدون نیاز به دخالت انسان داشته باشد(سناریو) ، به این معنا که با توجه به اتفاقات محیط پیرامون مانند سرد و گرم شدن هوا تغییراتی را در سیستم سرمایش و گرمایش خانه بدهد و همچنین بتوانند برنامه‌های مختلف و سناریو ساختمان هوشمند را برای آن تجهیزات تعریف و اجرا نمایند.

بطور کلی تجهیز ساختمان به مجموعه تجهیزاتی که به منظور افزایش کارایی و بهره وری و ایجاد محیطی مطبوع برای ساکنین آن طراحی و اجرا میگردد ، هوشمند سازی ساختمان گفته میشود. هدف از اجرای پروژه های هوشمند سازی می تواند تبدیل فضا به یک فضای متمایز و لوکس ، تبدیل ساختمان به یک ساختمان با مصرف بهینه انرژی و یا تبدیل خانه به یک خانه مدرن و امن با مدیریت هوشمند باشد.
با ورود سیستمهای جدید از قبیل کنترل روشنایی ، پرده ، موتور خانه ، اعلام حریق ، کنترل دسترسی ، دوربین مدار بسته و… در ساختمانها و لزوم کنترل مرکزی آنها ، وجود یک سیستم یکپارچه و قابل برنامه ریزی احساس می گردد.

در ادامه جهت آشنایی هرچه بیشتر شما با سیستم ساختمان هوشمند اهداف استفاده از سیستم هوشمند و BMS را آورده ایم:

 

اهداف استفاده از سيستم هوشمند ساختمان

با اجراي BMSدر ساختمان ها معمولا اهداف زير پيگيري مي شود:
■ بهينه سازي و صرفه جويي در مصرف انرژي.
■ ايجاد محيطي مطلوب براي ساكنان ساختمان.
■ پايش دائمي كليه اجزاي ساختمان.

■ مديريت ساختمان در هنگام بروز حوادث.
■ استفاده بهينه از تجهيزات و بالا بردن عمر مفيد آن ها.
■ كاهش هزينه هاي مربوط به نگهداري و تعميرات.
■ گزارش گيري آماري دقيق از عملكرد اجزاي مختلف ساختمان به منظور بهينه سازي مصرف و عملكرد و ثبت دقيق ميزان بهره برداري از قسمت هاي مختلف ساختمان.
■ اولويت بندي هوشمندانه مصارف در هنگام اضطرار.

 

مزاياي استفاده از BMS

براي مالكين و ساكنين: افزايش ايمني درساختمان، وجودانعطاف در تغيير كاربري فضاها، وجود محيطي مطبوع و راحت،ارتقاء كلاس ساختمان و ايجاد ارزش افزوده اي به مراتب بيشتر از هزينۀ سامانه، ثبت مقدار دقيق مصارف هر واحد ازمنابع به طور جداگانه، صرفه جويي در مصرف انرژي و كاهش هزينه هاي پرداختي براي آن، بالا رفتن كيفيت سرويس وخدمات، افزايش قابليت اعتماد و عمر مفيد ساختمان.

براي مديران تاسيسات: كنترل مركزي يا از راه دور و نظارت بر عملكرد ساختمان، هزينه كم اپراتوري، راندمان بالاي تجهيزات تاسيساتي، كاهش هزينه هاي تعمير و نگهداري،اعلام سريع خرابي ها و نيازمندي هاي بازبيني.

امكانات و مزايای سيستم های كنترل هوشمند

امكانات و مزاياي سيستم هاي كنترل هوشمند ساختمان را مي توان در موارد زير خلاصه نمود:

 

صرفه جويي و بهينه سازي مصرف انرژی:

سيستم مديريت مصرف، سيستم هاي كنترل آب، سيستم كنترل گرما و تهويۀ مطبوع, روشنايی و سيستم هاي كنترل موتورخانه ,بويلر ها،چيلرها، پمپ ها و ….ايجاد محيط مطلوب و افزايش آسايش و راحتی ساكنين:سيستم هاي روشنايی هوشمند، امكان ايجاد دما و رطوبت دلخواه،كنترل درها، پنجره ها، سايبان ها و كركره ها، سيستم هاي هوشمند صوتي و تصويري و سيستم هاي مخابراتي پيشرفته و آنتن مركزي.

 

 

ساختمان هوشمند

G4smarthome

 

افزايش ايمنی و امنيت:

سيستم اعلام و اطفاء حريق، سيستم كنترل تصاوير و دوربين های مدار بسته و سيستم شنود، امكان شبيه سازي حضور، سيستم های هشداردهنده و ضد سرقت، سيستم هاي كنترل ورودی ها، خروجی ها، قفل ها و تعريف سطح دسترسی برای بخش های مختلف ساختمان.

تسهيل مديريت ساختمان: سيستم يكپارچه سازي زيرساخت هاي فوق و ايجاد ارتباط منطقی بين اجزاي سيستم توزيع برق اضطراری، سيستم دريافت اطلاعات ميزان مصرف و عملكرد های بخش های مختلف ساختمان براي تصميم گيری هاي مناسب، امكان تغيير شيوة توزيع انرژی وامكانات در زمان های خاص و موقعيت های بحرانی.

در ادامه نمونه هايي از كاربرد امكانات سيستم هوشمند ارائه مي شود:

كنترل از راه دور:

مي توان به وسيله تلفن يا اينترنت، تصويری از داخل ساختمان ايجاد و كليۀ سيستم ها را كنترل نمود.

 

كنترل روشنايی:

براساس آمار سازمان بهينه سازی مصرف سوخت،بيش از 40 %از انرژی الكتريكي ورودی ساختمان در وسايل روشنايی صرف مي شود، در حالي كه معمولا نور مناسب تأمين نمی گردد. سيستم هوشمند روشنايی امكان كنترل انرژی الكتريكی و تأمين روشنايی مناسب را فراهم مي سازد. منطق اين كنترل بر اساس شدت نور مورد نياز و متناسب با هر فضا تعريف مي شود. يكي ازمزاياي پياده سازی سيستم هوشمند در ساختمان، آن است كه درهر شرايطی كه منطق كنترل تغيير كند، مي توان بدون كوچك ترين تغيير فيزيكی مثال بدون تغيير در سيم كشی و صرفا با اعمال تغييرات در برنامه ريزی، منطق جديد را پياده نمود. حالت های مختلف روشنايی در وضعيت هايی مانند وضعيت ساكنين، مهمان، شب،مسافرت و خروج از منزل در ساختمان های مسكونی و شرايطی مانند برگزاری جلسات، سخنرانی، نمايش فيلم، مطالعه و استفاده از رايانه در ساختمان هاي اداری، قابل تعريف است. از ديگر مزاياي پياده سازی سيستم روشنايی هوشمند می توان به برنامه ريزی مبتني بر زمان، كنترل روشنايی به وسيله كاهنده های اتوماتيك ولتاژ Dimmers ،كنترل كليدها توسط ريموت، كنترل روشنايی براساس درك شدت روشنايی محيط، جلوگيری از اتلاف انرژی و حذف مصارف ناخواسته اشاره نمود.

 

كنترل دما و درجه حرارت:

در سيستم هوشمند، درجۀ حرارت محيط به طور دقيق اندازه گيری و به وسيله شير كنترل شونده و براساس منطق تعريف شده، دماي مطلوب تنظيم مي شود. اين شيركنترل می تواند هنگامی كه پنجره ها باز مي شوند، براي جلوگيری از اتلاف انرژی، به طور خودكار بسته شود. كنترل امنيت و ايمنی: در اين سيستم، تابع كنترل امنيت، تمامی سيگنال های وابسته به دستگاه های امنيتی را مديريت نموده وسيگنال های خطر را تنظيم می نمايد.

 

 

شبيه سازی حضور ساكنين:

در طول غيبت ساكنين، پنجره ها به طور كاملا عادي باز و بسته و لامپ ها و سيستم صوتي مانند زمان حضور افراد روشن و خاموش مي شوند تا سارقين و مهاجمين از خالي بودن ساختمان مطلع نشوند.

 

وضعيت قفل ها:

هنگام بسته شدن در ها و پنجره ها تمام كنتاكت ها چك مي شوند. در صورت بسته شدن ناقص، هشداردهنده ها اخطار مي دهند.

 

دفع مزاحم:

اگر درها يا پنجره ها به زور باز شوند، سيستم امنيتی فعال و حضور افراد غير مجاز به وسيله همه حسگرهای حركتی تشخيص داده مي شود. اگر ساكنين حضور داشته باشند و خطري را احساس نمايند، می توانند كل سيستم امنيتی را با فشار يك دكمه راه اندازی كنند.

سيستم سايبان ها و پرده ها:

سايبان ها و پرده ها مي توانند براساس منطق و بر حسب شرايط كنترل شوند. از همه پرده ها و سايبان ها می توان به صورت خودكار يا به وسيله ريموت كنترل يا دستي براي تغيير روشنايی اتاق ها استفاده نمود. تابع كنترلی مربوطه مي تواند كاملا خودكار يا بر مبناي زمان تعريف شده، عمل نمايد يا بر اساس ميزان روشنايی يا حركت باد تغيير كند. براي مثال همه پنجره ها بعد از ساعت 6 مي تواند بسته شود، يا اگر درجه روشنايي از حد مشخص تعريف شده پايين بيايد يا در طول روز پنجره ها باز بماند و هنگامي كه باد شديدي شروع به وزيدن كند، جهت جلوگيری از آسيب های احتمالی، پنجره ها بسته شود.

 

سيستم هاي هشداردهنده:

سيستم هشداردهنده مي تواند هم زمان با سيستم روشنايی فعال شود و هشدارهای بدون صدا و هم چنين سيستم هاي هشدار تلفنی را فعال نمايد. هشدارهای بدون صدا به وسيله تلفن، همسايه ها، مركز خدمات اضطراري يا پليس محلي را باخبر مي كنند.

 

 

هشدار های فنی:

ساختمان هوشمند، پيام هاي فني را مديريت مي كند. بنابراين، ساكنين از آسيب هاي به وجود آمده در سيستم هاي آب يا مدارهای برقي به موقع اطلاع يافته و از بروز مشكالت بعدی جلوگيری مي كنند.
توجيه اقتصادي استفاده از سيستم هوشمند ساختمان از آنجا كه هزينه هاي مرتبط با نگهداري و تعميرات در طول عمر مفيد ساختمان سهم قابل توجهی از هزينه های ساختمان را شامل می شود، سيستم هوشمند مديريت ساختمان با توجه به نقش مهمی كه در كاهش اين هزينه ها دارد، سبب مي شود تا برگشت سرمايه در زمان معقولي انجام پذيرد. يكي ديگر از عوامل مؤثر در بازگشت سرمايه اوليه اي كه صرف راه اندازي و نصب سيستم هوشمند ساختمان شده، كاهش مصرف انرژي و متعاقب آن كاهش هزينه است.

 

از پارامترهايي كه در اين كاهش مصرف تاثيرگذار است مي توان به موارد زير اشاره نمود:
– برنامه ريزي براي شروع و پايان كار تاسيسات: به عنوان مثال سيستم سرمايش و گرمايش و سيستم روشنايي ساختمان هاي اداري در ساعت هايي غير از زمان حضور كاركنان يا روز هاي تعطيل مي تواند خاموش يا در حالت حداقل ميزان مصرف انرژي تنظيم شود.
– استفاده از منابع جايگزين در زمان مناسب: به عنوان مثال زمانی كه دماي بيرون ساختمان مطلوب است، سيستم گرمايش و سرمايش خاموش شود. هم چنين تا حد امكان می توان روشنايی را از فضای بيرون ساختمان تأمين نمود.
– كاهش هزينه هاي عملكردی، نگهداری و تعميرات ساختمان. زمان بازگشت سرمايه معمولا بين 2 تا 4 سال است. البته اين زمان با توجه به نوع استفاده از سيستم هوشمند در ساختمان متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، در صورت استفاده از سيستم هوشمند موتورخانه، زمان بازگشت سرمايه اوليه در اين بخش به حدود 12 ماه می رسد. در صورت استفاده از سيستم هوشمند ساختمان، مصرف انرژي بيش از 15 %كاهش مي يابد. اين مقدار در بخش هاي مختلف سيستم متفاوت است. به عنوان مثال، با استفاده از سيستم هوشمند موتورخانه، در اين بخش تا 40 %صرفه جويي در مصرف انجام مي گيرد.

 

نتيجه گيری

با توجه به بحث هايي كه در ارتباط با واقعي شدن قيمت انرژي و حذف يارانه هاي مربوط به آن در كشور مطرح است، افزايش هزينه هاي مصرف انرژي محتمل به نظر ميرسد. بنابراين لزوم استفاده از BMS در آينده نزديك پررنگ تر مي شود. عالوه بر اين، با توجه به پايان پذير بودن منابع انرژي و اثرات مخرب مصرف بي رويه آن بر محيط زيست، مي توان هم گام با جامعه جهاني، با استفاده از تكنولوژي هاي نوين، در كاهش مصرف انرژي سهيم شد. سيستم هوشمند ساختمان، عالوه بر نقشي كه در بهينه سازي مصرف انرژي دارد، آسايش و رفاه را نيز به ارمغان مي آورد و مي توان اميدوار بود كه در زندگي پرمشغله و مدرن امروزي، راه حلي مناسب جهت ايجاد راحتي بيشتر و سرعت بخشيدن به امور روزانه باشد.

راهنمای داشتن خانه هوشمند

 

هوشمند سازی شامل پروتکل های مختلف از جمله: سیستم های بی سیم برپایه IR, سیستم های مبتنی بر BUS برای مشاهده و مقایسه مزیت ها و قیمت های هرکدام از سیستم ها بر روی لینک های زیر کلیک کنید.

خانه هوشمند G4

 

خانه هوشمند بی سیم Geeklink

G4group.ir